Vip Ekspres resmi internet sitesine hoşgeldiniz.

Kurumsal & Ofis Taşımacılığı

Geniş, tecrübeli ve profesyonel bir kadro ile nakliye hizmeti veren firmamızın bir hizmeti de kurumsal ve ofis taşımacılığıdır. Güçlü ağımız, özenli ve güvenilir çalışma prensibimiz ile tüm taşımacılık işlemlerinizde yanınızdayız! Tıpkı evden eve nakliye gibi ofis taşımacılığı da mutlaka profesyonel ve deneyimli bir ekip tarafından yapılmalıdır. Ofisinizi yeni bir yere taşırken gündeminizde çok daha farklı konular olsa da, ofis taşımacılığı yalnızca eşyalarınızın bir yerden başka bir yere taşınması olarak görülmemelidir. Organize hareket eden uzman bir ekip, size hem zamandan tasarruf ettirir hem de taşınma sırasında stres olmanızın önüne geçer. Ayrıca taşınmanız ne kadar hızlı ve özenli olursa, yeni yerinizde işe başlamanız da o kadar hızlı olur. İnsanların, ev ve ofis taşımacılığı konusunda yaptıkları en büyük hata, şehir içi gibi kısa mesafeli taşınmalarda ayrıntıların önemini atlamaktır. Ancak bir üst sokağa taşınıyor olsanız bile, doğru bir ekiple çalışmak çok şey ifade ediyor.

Eşyaların paketlenme şeklinden kamyona yükleniş şekline kadar her şey önemlidir. Taşınma işlemlerinde, her eşyaya uyan tek bir formül yoktur ve her bir taşımanın kendi değişkenleri vardır. Bazı eşyaların taşınmasında, diğerlerinden daha çok dikkat ve özen gerekir. Yüksek kalitede bir ofis taşımacılığı hizmetine ihtiyaç duyduğunuzda, eşyaların paketlenme, depolama, taşınma ve yerleştirme gibi tüm adımlarda yanınızdayız! Tüm ekibimiz; müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak, ani sürprizlerin önüne geçmek ve taşınma işlemlerinin en kısa sürede, en verimli şekilde tamamlanmasını sağlamak için organize bir şekilde çalışmaktadır. Geçmişten gelen tecrübe ile, ofis taşımacılığı ya da ev taşımacılığı gibi tüm nakliye işlemlerinde, ticari ve kurumsal eşyaların paketlenmesi ve yerleştirilmesinde gerekli donanım ve tecrübeye sahibiz.

Ofis Taşımacılığı Nasıl Yapılır?

Ev veya ofis taşımak hem fiziksel hem de duygusal olarak gerçek anlamda stresli bir deneyimdir. Eşyalarınızın güvenli ellerde olduğunu bilmek, taşınma sırasında rahatlamanızı sağlar. Uygun bir planlama ve güçlü bir ekip, başarılı bir ofis taşımacılığının temelini oluşturur. Profesyonel bir taşınma şirketi olarak paketleme malzemelerimiz, tüm ofis eşyalarınızı en iyi koruyacak şekilde seçilmiştir. Taşınma günü ve saati geldiğinde ekibimiz, ofisinizdeki tüm eşyaları dikkatlice paketleyecektir. Kişisel bilgisayarlarınız, ofis malzemeleriniz, yazıcı gibi hassas elektronik eşyalarınız, ofis taşımacılığı için özel olarak tasarlanmış malzemelere sarılır. Paketleme, taşıma ve nakliye, teslimat olmak üzere 3 adımdan oluşan ofis taşımacılığı, hassas elektronik cihazlar ve önemli ofis malzemeleri göz önünde bulundurulduğunda, mutlaka özenle ve profesyonel bir şekilde yapılmalıdır. Sorunsuz bir taşıma hizmeti sağlamanın yanı sıra, eşyalarınızın profesyonelce paketlenmesine de yardımcı oluyoruz. Ekibimiz, taşıma öncesi ve sonrasında gerektiğinde mobilyalarınızı söker ve monte eder.

Nasıl Çalışıyoruz?

  • Ofis araştırması: İhtiyaçlarınız için nakliye öncesinde araştırma yapıyoruz.
  • Paketleme hizmeti veriyoruz: Mobilyaların sökülmesi, eşyaların paketlenmesi, taşınma sırasında zarar görebilecek hassas elektronik cihazlar ve kırılgan eşyalarınız özel ambalajlar ile sarılmaktadır.
  • Taşınma günü: Tüm ofis mobilyaları ve değerli eşyalarınız güvenli bir şekilde yeni ofisinize taşınmaktadır.

Ofis çalışanlarından paketlemecilere kadar ekibimizdeki tüm çalışanlar, tecrübelerinden dolayı özenle seçilmiştir. Başlangıçtan taşıma işlemi bittikten sonraki sürece kadar, güvenli ve deneyimli bir ofis taşımacılığı hizmeti veriyoruz.

Değişim, şirketlerin ve işletmelerin doğasının bir parçasıdır. Büyümek ya da genişlemek istiyor olabilirsiniz. Belki ofis kirasından tasarruf etmenin zamanı gelmiştir. Belki de çıktığınız bu iş yolculuğunda artık büroların kaldırılmasını gerekli görüyor olabilirsiniz. Yeni bir ofise geçmek için sebebiniz ne olursa olsun, ofis taşımacılığı söz konusu olduğunda; nereden başlayacağınızı belirlemek zor olabilir. Ancak biraz hazırlık ve doğru bir ekip ile bu süreci stressiz ve başarılı bir şekilde atlatabilirsiniz. Taşınma işlemleri sırasında, ofisinizin taşınmasını koordine etmek için deneyimli bir taşımacılık şirketi ile çalışmak önemlidir.

Profesyonel bir firma, ofis taşımacılığı gibi işlemler için harika bir alternatif sunar. Ofis taşınmasının koordinasyonunda başarılı olmasını sağlamak için başlangıçtan itibaren bir ekipten yardım almak büyük bir avantaj sağlar. Ofisinizi tek başınıza taşımaya çalışmak neredeyse imkansızdır; ve gereksiz bir stres ve endişeye neden olur. Taşınmanın yarattığı yükü personelimizle paylaşmak, yalnızca taşınmanıza yardımcı olmaz; takım çalışmasına teşvik eder ve personelinizin birbirine yakınlaşmasını sağlar. Taşınmanızı erkenden planlamak, tıpkı ev taşımacılığında olduğu gibi, ofis taşımacılığında da dikkatli olmanız gereken bir husustur. Yeni bir büroya taşınmak, doğru bir planlama gerektirir. Taşınma sürecinin iyi planlanması için, en azından birkaç ay öncesinden bir plan oluşturmaya başlayın. Ofis taşınmasını adım adım planlamak, taşınma günü geldiğinde her şeyin yolunda gitmesini sağlayacaktır. Ofis taşımacılığı gibi büyük bir adım için asla hazırlıksız olmamalısınız.

Bu konuda dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da bütçeyi iyi planlamaktır. Ayırdığınız bütçeden daha fazlasına mal olan bir taşınma, yolunuza birçok taşın çıkmasına neden olabilir. Dolayısıyla, taşınma işiniz için bir planlama yaparken, bütçe planlaması da yapmalısınız. Taşınma için ayırdığınız bütçenizi belirlemek, nasıl taşınacağınıza ve bu iş için kiminle çalışacağınıza karar vermenize yardımcı olabilir. Ofis taşımacılığı sürecinde yaşayacağınız maddi sürprizler, daha fazla masrafa ve masrafların boşa gitmesine neden olabilir. Taşınma işlemlerini planlarken, güvenlik önlemlerini de dikkate aldığınızdan emin olmalısınız. Tüm eşyaların güvenle taşınması için taşıma şirketinizden bu konuda bilgi almalısınız. Toplantı masası gibi büyük masaların sökülmesi ve yeniden birleştirilmesi, pahalı mobilyalarınızın güvenliğini sağlamanıza yardımcı olabilir. Tüm bunların yanında, ofis taşımacılığı için çalışacağınız firmadan sigorta teklifleri almayı unutmayın. Çünkü mobilyalarınızın taşınması sırasında, kolayca kazalar oluşabilir. Eşyaları sigortalatmak cebinizden daha fazla para çıkmasına neden olabilir ancak ofis eşyalarınızın zarar görmesi durumunda, hasarlı ürünün bedelinin size ödenecek olması, taşınma günü geldiğinde stresin azalmasını sağlayacak.

Evden Eve Nakliyat Teklif Formu